Terchová – turistika
Turistické trasy

Turistické trasy

Poloha nášho ubytovania v údolí Bieleho potoka medzi Krivánsku Malou Fatrou a Kysuckou vrchovinou ponúka nespočetné možnosti peších túr rôznej náročnosti a charakteru, čomu napomáha obzvlášť hustá a navzájom poprepájaná sieť značených turistických a náučných chodníkov. Príroda je to skutočne rozmanitá s krásnymi scenériami, bohatou flórou a faunou. Podľa mnohých návštevníkov je v okolí Terchovej najkrajšia turistika na Slovensku, hotový turistický raj.
K najatraktívnejším trasám patria Jánošíkove diery s nástupom na turistický chodník iba tisíc sto metrov od chaty. Sú to kaňonovité tiesňavy, v ktorých sa Dierový potok zarezal hlboko do skalných stien. Potok na svojom toku v tiesňavách vytvoril viac ako 20 vodopádov.

Malá Fatra - turistika

Malá Fatra - turistika

Pre náročnejších turistov odporúčame výstupy na skalnatých obrov Malej Fatry na Veľký a Malý Rozsutec. Zaujímavý a turistami vyhľadávaný je aj hlavný hrebeň Malej Fatry s výstupom na jej najvyšší vrchol Veľký Kriváň 1709 metrov nad morom. Po celom hrebeni sa dá absolvovať niekoľko alternatívnych túr s využitím nástupov a výstupov z rôznych východiskových bodov. Pre uľahčenie výstupu môžeme využiť kabínkovú lanovku z Vrátnej. Od vrcholovej stanice lanovky je niekoľko menších okruhov, na ktorých sa dajú absolvovať ľahšie prechádzky, prípadne turistika s deťmi. Taká alternatíva je napríklad výstup zo Snilovského sedla na Chleb (1646 metrov nad morom) s pokračovaním po hrebeni na hromové (1636 metrov nad morom) v sedle za Hromovým odbočujeme vpravo, zostupujeme na chatu pod Chlebom (1423 metrov nad morom). Od chaty po krátkom občerstvení pokračujeme mierne stúpajúcim chodníkom do Snilorského sedla späť ku kabínovej lanovke. Celá trasa sa dá absolvovať približne za dve aj štvrť hodiny.
Ďalšie možné alternatívy okruhov, prípadne výstupov na hlavný hrebeň nájdete tu.

Pešia turistika

Pešia turistika

Ďalšia veľmi zaujímavá lokalita iba 40 minút chôdze od nášho ubytovania je výstup kaňonom Obšívanky. Je to hlboko do skál zarezaná dolina, turistickým chodníkom vystupujeme z dna od potoka menom Obšívanka strmo v skalných stenách krásnymi vyhliadkami až na chrbát Sokolia do sedla Malé nocľahy. Pokračovať môžeme tiež turistický príťažlivým zbojníckym chodníkom na križovatke vľavo dolu do Tiesňav. Po celej tejto trase mám spoločnosť robia skalné steny, bralá a ihly. V doline Obšívanky určite neprehliadnete skalnú ihlu Veľká sokolia veža, ktorá je mimochodom druhá najvyššia na Slovensku.
Susediace pohorie Kysucká vrchovina nám ponúka tiež množstvo ďalších možností turistického vyžitia. Mnohé trasy prechádzajú Malebnými terchovskými osadami roztrúsenými po krajine často aj vysoko v kopcoch.

Turistika v zime

Turistika v zime

Malá Fatra a hlavne na hrebeň je zdrojom nádherných výhľadov, ktoré sú balzamom pre oči každého návštevníka. Sú to väčšinou menej náročné túry podľa zvolenej dĺžky trasy. Obzvlášť pekná je tu turistika v zime.
Pod vrcholom Pupov (1096 metrov nad morom) môžeme túru spojiť s návštevou osady Jánošíkovci, rodisko legendárneho zbojníka.

Veríme že turistika v Terchovej a jej okolí ako aj turistika v Malej Fare so svojimi širokými možnosťami turistických trás našich hostí dostatočne uspokoja a budú sa sem vždy radi vracať.